راهنمای نویسندگان

بسمه تعالی
کاربران گرامی! مسئولیت انتشار هر گونه مطلب دارای طبقه‌بندی بر عهده نویسنده است و فصلنامه هیچگونه مسئولیتی را در این زمینه عهده‌دار نمی‌باشد، لذا از ارسال مقالات دارای طبقه‌بندی جداً خودداری فرمایید.

تذکر مهم: در صورتی که 1. فرم مالکیت معنوی اثر و تعهد نامه عدم طبقه بندی امنیتی و 2. فرم تعارض منافع (موجود در انتهای راهنمای نویسندگان) تکمیل و به همراه مقاله ارسال نگردد، مقاله عودت داده خواهد شد( ارسال هر دو فرم اجباری است).

راهنمای تدوین و ارسال مقاله

الف- تدوین مقاله:

ü       تعداد صفحات مقالات: حداقل ۱۶ و حداکثر 20 صفحه A4

ü       صفحه اول شامل:

 • عنوان کامل مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، چکیده و واژگان کلیدی است. (ضمناً می­ بایست مرتبه علمی، آدرس پست الکترونیکی (email)، شماره تماس و نمابر به صورت پی­ نوشت ذکر شود.)
 • چکیده؛ شامل مدخل ورود به موضوع در یک یا دو خط از ادبیات موضوع، بیان هدف، روش‌شناسی و نتیجه پژوهش، حداکثر در ۲۵۰ کلمه است.
 • واژگان کلیدی (کلید واژه­ها)، شامل حداکثر ۵ واژه کلیدی که نقش محوری در متن اصلی مقاله دارند.

ü       صفحه دوم، ترجمه انگلیسی صفحه اول است.

ü       صفحه سوم به بعد (متن مقاله) شامل:

 • مقدمه: مشتمل بر مدخل ورود به بحث، بیان مسئله، اهمیت و ضرورت پژوهش، هدف، سئوال/ سئوالات، فرضیه/ فرضیه‌ها است. (هدف و سئوال یا فرضیه با خط Bold و داخل گیومه نوشته ‌شوند) ضمناً مطالب مندرج در این بخش بدون تیتر، ذکر می‌شود.
 • مبانی نظری؛ مشتمل بر پیشینه و سابقه پژوهش، مفهوم­ شناسی متغیرها و ادبیات مرتبط، چارچوب نظری پژوهش، ارائه مدل مفهومی (درصورتی‌که مدل سازی فرضیه لازم باشد.) مطالب مندرج در این بخش با توجه به موضوع و با تشخیص نویسنده تیتربندی ‌می­ شود.
 • روش­ شناسی؛ مشتمل بر نوع تحقیق، روش تحقیق، جامعه آماری، حجم نمونه و روش نمونه­ گیری، روش گردآوری داده ها و ابزار آن، تعیین روایی و پایایی، ابزار گردآوری داده­ ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها و پاسخ به سؤال یا آزمون فرضیه و در صورت وجود فرضیه تعریف عملیاتی متغیرها صورت می ­پذیرد. مطالب مندرج در این بخش در چند پاراگراف و بدون تیتربندی ارائه می­ شود.
 • تجزیه و تحلیل داده ­ها و یافته ­های تحقیق: تجزیه ‌و تحلیل آماری داده های جمعیت شناختی و تجزیه و تحلیل سایر داده‌ها و ارائه یافته  ­های تحقیق
 • نتیجه­ گیری
 • پیشنهاد

فهرست منابع: فهرست منابع ارجاع شده در متن به روش (APA) ذکر شود.

تذکر مهم بعدی:

در انتهای مقاله و بعد از فهرست منابع، چکیده انگلیسی حتماً حتماً آورده شود.

 

ب- اصول ویرایشی مقاله:

ü       مقاله باید در محیط نرم­ افزارMicrosoft Office Word 2007   و یا نسخه­ های بالاتر که متن اصلی آن با قلم B lotus سایز 13 و چکیده آن با قلم B lotus سایز 11 یا 12 طی یک یا دو بند حروف چینی و تایپ شود.

ü       تنظیم اندازه­ ها (margins) از حاشیه صفحه به شرح جدول زیر انجام گیرد:

(بالای صفحه)TOP: ۳ Cm                        (پایین صفحه)  Bottem: ۲/۵ cm

(چپ صفحه)Left: ۲/۵ cm                          (راست صفحه)Right: 2/5 cm

 

سایر نکات مهم:

 • معادل واژه­ ها و اصطلاحات به زبان فارسی یا زبان‌های دیگر، می­ بایست در پاورقی ذکر شود.
 • کاربرگه مالکیت معنوی اثر می ­بایست به امضای نویسنده مسئول رسیده و به­ همراه مقاله ارسال شود.
 • مقالات ارسالی نباید در نشریات فارسی زبان داخل و خارج کشور منتشر شده یا به صورت هم‌زمان برای سایر نشریات ارسال شده باشد.
 • می­ بایست تصویر مدرک معتبری که بیانگر هویت واقعی ارسال­ کننده مقاله باشد؛ ضمیمه مقاله گردد؛ لذا درجه علمی یا مدرک تحصیلی، پس از احراز در فصلنامه درج خواهد شد.
 • مقالات مستخرجه از رساله دکتری و یا کارشناسی ارشد، تنها با ارائه تأییدیه استاد راهنما پذیرفته خواهد شد.
 • فصلنامه در ویرایش مقاله­ ها، بدون تغییر در محتوای آن آزاد است.
 • از پذیرش مقالاتی که اصول ویرایشیِ راهنما در آن رعایت نشده باشد و یا عناوینی غیرمرتبط با حوزه امنیت داشته باشد، معذوریم.
 • مقاله بایستی در سامانه نشریات دانشگاه/نشریه امنیت ملی بارگذاری گردد و از پذیرش مقاله به صورت دستی معذوریم.
 • مقالات دریافت شده عودت داده نمی ­شود.

مقالاتی که در منابع آن به شماره ­های گذشته فصلنامه امنیت ملی و نیز سایر نشریات دانشگاه دفاع ملی ارجاع داده شده است؛ در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت.

برای پذیرش مقالات حتماً template مقالات و فرم تعهد مالکیت معنوی اثر و عدم داشتن طبقه بندی را از آدرس زیر دریافت و تکمیل نمایید.

برای دریافت template مقاله اینجا کلیک کنید.

برای دریافت و تکمیل فرم مالکیت معنوی اثر و  تعهد نامه  عدم طبقه بندی امنیتی اینجا کلیک کنید.

 

همچنین نویسندگان جهت ثبت نام در سامانه و همچنین ورود به آن و ارسال مقاله از فایل‌های راهنمای زیر استفاده نمایند.

 

دریافت فایل راهنمای ثبت نام در سامانه

 

دریافت فایل راهنمای ورود به سامانه و ارسال مقاله

 

 

بر اساس دستورالعمل جدید لازم است کلیه نویسندگان محترم در هنگام ارسال مقاله علاوه بر فایل اصلی مقاله، فرم تعارض منافع را نیز از طریق فایل های پیوست مقاله ارسال فرمایند. ادامه فرآیند مقالات منوط به تکمیل و ارسال فرم های مذکور خواهد بود.

دریافت فرم تعارض منافع